Nawet niewielki dron znajdujący się na ścieżce podejścia lądującego samolotu jest śmiertelnym zagrożeniem. Wymyślona w Polsce „tarcza antydronowa” ma skończyć z plagą niebezpiecznych incydentów w pobliżu lotnisk.
Wymyślony przez polskich specjalistów system składa się z wielu sensorów monitorujących niebo w obrębie tysiąca metrów. Między innymi z radaru, który ustala dokładną pozycję drona.
– Jest to bardzo czułe urządzenie, które potrafi wykryć nawet niewielki obiekt latający. Niezależnie od pory dnia czy pogody – wyjaśnia Radosław Pisiewicz, twórca systemu. System posiada również czułe mikrofony sprzężone z komputerem, który analizuje dźwięk wydawany przez wiszący w powietrzu obiekt. Specjalny algorytm ustala, czy „słyszy” dźwięk charakterystyczny dla drona, czy też nie. – Oprócz tego system posiada kamery rejestrujące wygląd obiektu. To bardzo ważne dla służb badających później incydenty – wyjaśnia Pisiewicz.
Bez strzelania
Co dzieje się po wykryciu nieproszonego, latającego gościa? – Można przystąpić do zneutralizowania obiektu „tarcza antydronowa” wyposażona jest w urządzenie, które zagłusza sygnał GPS i nie pozwala właścicielowi drona na dalsze sterowanie urządzeniem. – Dron odcięty od sterowania przez chwilę zastyga w powietrzu a potem ląduje. Można go wtedy łatwo przejąć – zapewnia Radosław Pisiewicz. Blokują lotniska, przenoszą narkotyki… Twórcy systemu liczą, że zainteresują się nim nie tylko zarządcy lotnisk. – Obecnie drony wykorzystywane są np. do przenoszenia narkotyków na teren zakładów karnych. Zabezpieczenie przed dronami przydałoby się też w pobliżu elektrowni – wyjaśnia rozmówca reporterki TVN24. Drony pojawiające się w pobliżu lotnisk to już prawdziwa plaga. Ostatnio jeden z jego użytkowników skutecznie zablokował lotnisko im. Chopina w Warszawie. W zeszłym roku podchodzący do lądowania samolot Lufthansy niemal się zderzył z dronem. Do podobnych incydentów dochodziło też m.in. w Łodzi. Niedawno FAA (amerykański urząd lotnictwa cywilnego) poinformowała, że tylko na terenie USA w ostatnim półroczu doszło do niemal 600 podobnych incydentów.

 

Źródło: Łódź: „Tarcza antydronowa”. Koniec plagi przy lotniskach? – TVN24

Shares
Share This