Badania archeologiczne za pomocą polskiego drona w USA

Dzięki badaniom Kaspra Hanusa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu udało się potwierdzić istnienie w Elkins w stanie Arkansas kopców ziemnych, które tysiąc lat temu wzniosła społeczność kultury Missisipi.
Kasper Hanus wykonał badania w czasie stażu w Center for Advanced Spatial Technologies (CAST) na Uniwersytecie w Arkansas. Naukowiec dołączył do zespołu kierowanego przez dr Rachel Opitz. Wykonał szereg nalotów dronem nad stanowiskiem archeologicznym (obróbkę uzyskanych danych wykonał Wojciech Ostrowski z Zakładu Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej Politechniki Warszawskiej).
Na podstawie setek zdjęć wykonanych z lotu ptaka, powstała bardzo precyzyjna mapa wysokościowa terenu w formie numerycznego modelu terenu. Widoczne są na niej kopce wzniesione około 1000 lat temu.
Pomiary wykonane z powietrza zdecydowanie ułatwiły archeologom pracę, stworzenie podobnej mapy za pomocą tradycyjnych narzędzi geodezyjnych, niwelatora i tachimetru elektronicznego wymagałoby zdecydowanie więcej czasu, a wynik mógłby okazać się daleki od tego uzyskanego dzięki wykorzystaniu drona.
Funkcje kopców w kulturze Missisipi były różnorodne. Mogły służyć jako platformy pod drewniane świątynie i domostwa elity społecznej i wodzów, jako grobowce, gdzie składano zmarłych, czasem w konstrukcjach z drewna, z licznymi darami grobowymi i często z osobami złożonymi w ofierze. Niektóre z kopców pełniły jedynie funkcję symboliczną jako markery znaczące ważne miejsca dla danej społeczności, na przykład zasięg danej osady.
-pap, Nauka w Polsce

Źródło: Polski dron nad USA

Shares
Share This